Haber

KKE’den hükümete ‘mülteci’ tepkisi: Türkiye ile müzakere sürüyor

Yunanistan Komünist Partisi (KKE), Kiryakos Miçotakis hükümetinin mülteci politikasını eleştirdi. KKE’nin Göçmen ve Mülteci Hakları Daireler Arası Komitesi Başkanı Katerina Geraki’nin imzasıyla yayınlanan yazıda Avrupa Birliği’ne (AB) de tepki gösterildi.

Açıklamada şu ifadeler kullanıldı: “Yerinden edilmiş binlerce kişinin zaman içinde yaşadığı vahşet gizlenemez. Milyonlarca insanın evlerinden çıkarılması ‘doğal bir olay’ değildir.

‘KAÇAKÇILIK FAALİYETLERİ İÇİN ZEMİN’

Açıklama şöyle devam etti: “SYRIZA hükümeti tarafından imzalanan AB-Türkiye Ortak Deklarasyonu’na hükümetin bağlılığı, Ege’nin her iki yakasında zulme uğrayanların araçsallaştırılmasına yol açmıştır. Türkiye ile başlatılan pazarlığın devam etmesi. Ortak deklarasyon, kaçakçılık şebekelerinin tehlikeli faaliyetlerinin gelişmesi için temel oluşturuyor.Ege Denizi’nde binlerce ölü ve kayıp insanla yaşanan batıklar ‘normal’miş gibi hız kesmeden devam ederken, hükümetin ağızdan ağza verdiği sözden başka bir şey değil. sorunu çözmeye çalışmak için provokasyondan daha fazla.”

Mültecilerin birçok sektörde sömürüldüğüne işaret eden KKE, “Bugün AB ve burjuva hükümetlerinin politikalarına göre mülteci statüsü esasen sadece Ukrayna’daki Rus-NATO emperyalist savaşının zulmüne uğrayanlara veriliyor. Suriye, Afganistan vb. emperyalist müdahalelerle yerinden edilenler ise ‘gerçek mülteci’ olarak kabul edilirken, kabul edilmiyorlar, ‘kaçak’ göçmenler olarak adlandırılıyorlar.(Aynı zamanda) Tüm hükümetlerin büyük sorumluluğu ile binlerce belgesiz göçmen göçmenler tarım işçileri, ev işçileri, turizm vb sektörlerde en vahşi sömürünün kurbanı olarak yıllarca ülkede yaşamaya ve çalışmaya devam ediyor. Pandemi koşullarında savunmasız”.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu