Haber

Dünya Kadınlar Günü’nde kadın sürücüler direksiyonu salladı

MERSİN’de minibüs şoförlüğü yapan Ümran Göktaş (33) ve Suzan Gür (36) ‘8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nü direksiyon başında geçirdi. Göktaş ve Gür, kadınların her işi yapabileceğini göstermek istediklerini söyledi.

Mersin SS 36 Akbelen Çavak Motorlu Araçlar Kooperatifinde minibüs şoförü olan Ümran Göktaş ve Suzan Gür de ‘8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nü direksiyon başında geçiriyor. Minibüse binen yolcular, direksiyon başında Göktaş ve Gül’ü görünce önce şaşırdıklarını, sonra da güler yüzlü çalışmalarından dolayı mutlu olduklarını belirtiyor. Mersin’in ilk kadın minibüs şoförlerinden Göktaş ve Gül, tüm kadınları çalışma hayatına katılmaya davet etti.

Kentte 8 aydır şoförlük yapan iki çocuk annesi Ümran Göktaş, “İş arıyordum, burada çalışan bir arkadaşım bana ne iş yapabileceğimi sordu. Ben de her şeyi yapabilirim dedim. helal ekmek kazan.’Ehliyetin var mı?’ diye sordu. ‘Minibüs şoförü mü olacaksın’ dedim. Yola çıktığımızda çok heyecanlandı, çok keyifli oldu. Bilmediğim bir işe başladım. Hayat taşıyoruz sonuçta biraz huzursuz oluyorsun ama ben yapmaya alıştım.” Yalnız kaldıklarında kendilerini inançlı hissettiklerini söylüyor. İlk defa görenler çok şaşırıyor. Ayağımızın üzerinde durabilmek, helal ekmek kazanmak çok güzel bir duygu. Kadınların her şeyin üstesinden gelebileceğini düşünüyorum. İnşallah tüm kadınlara yol gösteririz, cesaret ederler.” , KÖTÜ BONCUK TAKACAKLAR Öte yandan işe başlama sürecini anlatan Suzan Gür, “Sürmeye can attığım araba. Bu işe eşim sayesinde başladım. O benim en büyük destekçimdi. 6 ay önce istasyona geldim ve minibüs kullanmak istediğimi söyledim. Çok şükür hayır da demediler. Direksiyon başında görenler önce şaşırıyor, sonra hayrete düşüyor. Kadın minibüsçü sayısının artmasını istiyorlar. Bizi örnek alıyorlar. İkram olarak çiçek verirler ve nazar boncuğu takarlar. Sadece aracıma binmek için bekleyenler var, tarifemi soruyorlar. Para kazanmak çok hoş bir duygu. Kendime olan inancımın arttığını hissediyorum. Kadınların her işi yapabileceğini göstermek istiyoruz.”

Kooperatif başkanı Mehmet Kartal, “Arkadaşlar bize iş başvurusunda bulundu. Biz de bunu memnuniyetle karşıladık ve işin zorluklarını anlattık. ‘Bu işi yapacağız’ dediler.” Çalışmalara başladılar, hem yolcularımız mutlu, hem biz çok mutlu oluyoruz.

karamanli-ajans.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu