Haber

Türkiye, Çin’in Chengdu kentinde yeni bir başkonsolosluk açtı.

ÇENGDU, 13 Haziran (Xinhua) — Türkiye Cumhuriyeti Salı günü Çin’in güneybatısındaki Sichuan eyaletinin başkenti Chengdu’da bir başkonsolosluk açtı.

Eyalet dışişleri dairesinden yapılan açıklamaya göre, Türkiye’nin Çin’deki dördüncü başkonsolosluk ofisi olan yeni başkonsolosluk, Türkiye ile güneybatı vilayetleri Sichuan, Yunnan, Guizhou ve Chongqing Belediyesi arasındaki çıkarları ele alacak.

Çin Dışişleri Bakanlığı Konsolosluk İşleri Dairesi Genel Müdürü Wu Xi, konsolosluğun açılmasının Çin ile Türkiye arasında karşılıklı yarar sağlayan işbirliğine ve karşılıklı anlayışa yeni bir ivme kazandıracağını ve bir kapı açacağını belirtti.

Açılış töreninde yaptığı konuşmada iki ülke arasındaki geniş potansiyele ve işbirliği olanaklarına değinen Türkiye’nin Pekin Büyükelçisi İsmail Hakkı Musa, turizm, kültür, eğitim, inovasyon, bilim alanlarında ortaklıklar kurulması için çalışılacağını belirtti. ve Teknoloji.

Sichuan ve Türkiye arasındaki ekonomik işbirliği, ticaret ve insanlar arası etkileşim yıllar içinde istikrarlı bir şekilde arttı. Sichuan ve Türkiye’nin ortasında, 2022’deki toplam ithalat ve ihracat hacmi bir önceki yıla göre yüzde 35,7 artışla 8,2 milyar yuan’ı (yaklaşık 1,15 milyar ABD Doları) aştı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu