Haber

Demirtaş: Depremzedelerin sorunlarını öğrencilere eziyet etmeden çözmek mümkün

Edirne’de 6 yılı aşkın süredir cezaevinde bulunan eski HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, Maraş merkezli 10 ilde yıkıma yol açan depremin ardından depremzedelerin bir kısmının üniversite yurtlarına yerleştirileceğine ilişkin, ” Depremzedelerin barınma sorununu öğrencilere eziyet etmeden çözmek mümkün.”

Maraş’ta 10 ili yerle bir eden 7,7 ve 7,6 büyüklüğündeki depremlerin ardından Cumhurbaşkanı Erdoğan dün üniversitelerin yaza kadar uzaktan eğitime devam edeceğini ve depremzedelerin öğrenci yurtlarında ‘ağırlanacağını’ duyurdu.

Gelişmeleri sosyal medya hesabından takdirle karşılayan Demirtaş, şu açıklamaları yaptı:

“Deprem mağdurları bir an önce inanç yerlerine yerleştirilmelidir. Bu nedenle üniversitelerde eğitime ortam verilerek yurtların boşaltıldığı kesinlikle doğru değildir. Bu uygulama yeni mağduriyetlere yol açmaktadır. Başka analizler de yapılabilir. ve kesinlikle uygulanmalıdır.

Ortaokullar üniversitelere verilerek öğrencilerin eğitim hakkı engellenecektir. Zorla geçinip kira ödeyenler de mağdur olacak. Değerli bir nokta: Deprem bölgesindeki öğrenciler dönem sonuna kadar istedikleri üniversitelere gidebilmeli ve ihtiyaçları karşılanmalıdır.

Depremzedelerin barınma sorununun analizi, üniversite öğrencilerinin yurtlardan alelacele çıkarılması değildir. Depremzedeler için,
– Tüm uygun otellerle mutabakat.
– Bütün devlet misafirhaneleri açılmalıdır.
– Kira ekini artırın.

Eksik kalan varsa HDP’nin depremzedelerle dayanışmak isteyenleri buluşturduğu kampanya ile kardeşlerimizin yeni bir konut kurmasına veya yerleşmesine yardımcı olalım. Depremzedelerin barınma sorununu öğrencilere eziyet etmeden çözmek mümkün” dedi. (HABER MERKEZİ)

haber-koprubasi.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu