Haber

ABD’de “tarihi” soğuk algınlığı

Amerika Birleşik Devletleri’ni (ABD) etkisi altına alan aşırı soğuk hava dalgası, ülkenin alt yapısında büyük aksamalara neden oluyor. Yetkililer, aşırı kar ve buzlanma nedeniyle Noel’den önce çok sayıda yolun trafiğe kapatıldığı, Amerika Birleşik Devletleri’nde yaklaşık bir buçuk milyon haneyi etkileyen elektrik kesintileri bildirdi. Ayrıca ülke genelinde çok sayıda ölümlü trafik kazasının olduğu bildiriliyor.

ABD Ulusal Hava Durumu Servisi’nin (NWS) “tarihi olay” olarak nitelendirdiği çok soğuk hava dalgası sonucunda ülkede sıcaklık yer yer -48 dereceye kadar düştü. NWS, arktik soğuk hava dalgasının ülkenin kuzeyindeki ABD-Kanada sınırından güneydeki Meksika ucuna kadar bir alanı etkilediğini ve bu büyüklüğün olağandışı olduğunu söyledi.


ABD’de de etkili olan aşırı soğuk nedeniyle binlerce uçuş yapılamadı. Denver Havaalanı, iptal edilen uçuşların ardından kaos içindeki birçok havaalanından biriFotoğraf: David Zalubowski/AP/picture Alliance

Aralarında New York, Oklahoma ve Kentucky’nin de bulunduğu birçok eyalette inançsızlık hali ilan edilirken; Elektrik kesintilerinden en çok etkilenen eyaletlerin Kuzey Karolina, Maine ve Virginia olduğu açıklandı. Toplamda, bu eyaletlerde yaklaşık bir milyon hane Cuma akşamı itibariyle elektriksiz kaldı.

Hava trafiğinin de felç olduğu ABD’de, söz konusu hava koşulları nedeniyle yine Noel öncesi Cuma akşamına kadar yaklaşık 5 bin 500 uçuş iptal edildi. Özellikle Seattle, New York, Chicago ve Detroit havalimanlarında büyük aksamaların olduğu belirtiliyor.

AFP / ET,ETO

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu